İçeriğe geç

İpliklerin Gerçeklenmesi

  1. Kullanıcı Uzayında Gerçeklenme

Kullanıcı uzayında gerçeklenmesi çekirdek ipliklerden değil proseslerden haberdardır. Kullanıcı uzayındaki iplikler gerçekleştirilip iplik tablosu kullanıcı uzayında tutulur. Çoklu iplik yapısını desteklenmeyen işletim sistemlerinde gerçekleştirme olanağı sağlar. Kullanıcı uzayında iplik yönetim fonksiyonları ve iplik tablosu bulunur. Bir iplik başka bir ipliğin bir işi bitirmesini beklemek gibi bloke olacak bir işlem yürütürse bir rutin çağırır. Bu rutin ipliği bloke durumuna sokup ipliğin program sayacı ve saklayıcı içeriklerini iplik tablosuna yazar.

Bu model ipliklerin ayrı bir model sahip olmasına olanak sağlar. Ayrıca çekirdekteki iplik tablosu yeri gereksinimini ortadan kaldırıp yerel rutinler kullanarak çekirdeğe yapılan çağrılardan daha hızlı işlem yapar. Ancak herhangi bir iplik doğrudan bloke olan bir sistem çağrısı yaptığında tüm iplikler bloke olur.

İpliklerin bloke olmasını engellemek için sistem çağrılarının yapılarının değiştirilmesi gerekir. Bazı sistemlerde yapılan çağrının bloke olup olmayacağını belirten sistem çağrıları vardır. Bu sistemlerde bloke olma durumu önce kontrol edilir. Bloke olunacaksa sistem çağrısı yapılmayarak iplik belirtilir.

2. Çekirdek Uzayında Gerçeklenme

Çekirdek uzayında modellemede çekirdek ipliklerden haberdardır. İplik tablosu çekirdekte olup yeni iplik oluşturmak için çekirdeğe sistem çağrısı yapılır. İpliği bloke edebilecek tüm çağrılarda yöneltilecek bir çağrı gönderir. İşletim sistemi hangi ipliğin çalışacağına karar verir. Kullanıcı uzayında ipliklerin modellenmesinde problem oluşturan çağrılarını yeniden yazılması gerekmez. Bu gerçekleme de sistem çağrısı yapmak maliyetlidir. Maliyet para değil zamandır. Çok sık iplik yaratma yok etme gibi işlemler varsa vakit kaybı çoktur.

3. Hibrit Yapıda Gerçeklenme

Kullanıcı ve çekirdek uzayının birlikte çalıştığı yapıdır. Çekirdek sadece çekirdek düzeyi ipliklerden haberdardır. Bir çekirdek düzeyi iplik birden fazla kullanıcı düzeyi iplik birden fazla kullanıcı düzeyi ipliği sırasıyla çalıştırabilir. Diğer iplik işlemcileri kullanıcı uzayı iplik işlemleri şeklindedir. Çoktan-çoğa, çoktan- bire, bire-bir şeklindedir.

İplik Sinyalleri

Çok iplikli prosesler sinyal aldıklarında

  1. Sinyalin uygulandığı ipliğe sinyal ulaştırabilir.
  2. Prosesin tüm ipliklerine sinyal iletebilir.
  3. Prosesin belirli ipliklerine sinyal üretebilir.
  4. Prosese gelen tüm sinyalleri almak üzere bir iplik atayabilir.
Kategori:Anasayfaİşletim Sistemleri

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Nasıl yardımcı olabilirim?