İçeriğe geç

Borular (Pipe)

Tek yönlü veri aktarımı sağlar. Borunun bir ucundan yazılan bilgi diğer uçtan yazıldığı sırada okunmaktadır. Borular anne çocuk prosesler ve bir prosesin iki ipliği arasında kullanılmaktadır. Yazılacak alan kalmadığında okuma prosesini bloke ederek senkronizasyonu otomatik olarak sağlamaktadır.

Semoforlar

Karşılıklı dışlanma yazılımsal ya da donanımsal çözümler ile giderilmeye çalışılsa da tam olarak ihtiyacı karşılayamamıştır. Bu nedenle hem yazılımsal hem de donanıma yönelik semoforlar üretilmiştir. Semofor işletim sistemi tarafından tanınana donanım ve yazılım desteği olan özel bir değişkendir. Semoforlar işletim sistemi   tarafından gerçekleştirilen bekle ve sinyal adında iki özel kesilemeyen işlemle erişilebilen tam sayı değişkenlerdir.

Bekle() = P()                                          sinyal() = V()

Semofor değeri sıfır ya da sıfırdan küçükse işlemci çağıran proses bekletilir değilse semofor değerini bir azaltarak prosesin kritik bölgesine girer. Kritik bölgeden çıkan proses sinyal yada V işlemini çağırarak semofor değerini 1 artırır. P işlemi ile semofor işlemi varsa kritik bölgesine girmesini sağlar.

Yazıcı                                            okuyucu

While(true)                                  while(true)

{ ————–                              { ————

Sayaç++;                                       sayaç=0

————-                                    ————-

}                                                  }

   —– Kritik bölge ölümcül kilitlenmeye neden olacak yerlerdir.


Kategori:Anasayfa

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Nasıl yardımcı olabilirim?