İçeriğe geç

Prosesin Görüntüsü

proseskontrol

Kimlik Bilgileri : İşletim sistemi tarafından o prosese özel tahsis edilmiş tam sayı proses kimliğidir. Prosesin anne bilgisi de tutulur.(ppid)

Proses Durumu : Hazır – Yürütülüyor – Askıda

Program Sayıcı : Sonraki yürütülecek komutun adresini gösterir. Yazmaçlar askıya alma, uyandırma ve kaldığı yerden devam edebilmeyi sağlayacak MİB yazmaç değerlerinin saklandığı yerdir.

İş Sıralama Bilgileri : Proses önceliği ve diğer sıralama verilerini tutar.

Bellek Yönetim Bilgisi : Belleğe yerleşim için kullanılan taban ve sınır bilgilerini saklayan yazmaç değerleri, sayfa ya da segman tabloları gibi bilgileri içerir.

İşlemci Kullanımı : İşlemci kullanım zamanı, oluşturma zamanı, askıya alınma zamanı gibi zaman sınırları verilerini saklar.

Giriş – Çıkış Bilgileri : Prosese tahsis edilmiş giriş/çıkış cihazlarının listesi, açık dosyaların listesi gibi bilgilerdir.

Proses tablosunda yer yoksa proses oluşturulamaz. Proses tablosunda yer varsa sistemde bir kimlik numara verilerek başlangıç kaynakları sağlanır ve ilk değerler yüklenir. Hazır prosesler grubuna eklenir. Proses sonlandırma işlemi sırasında sonlanacak proses sistemden atılır. Kaynakları ve kimlik numarası iade edilir. Proses kontrol bloku ve proses tablosu kaydı silinir. Eğer çocukları varsa ya tüm çocuklar başka bir prosese atılır. Anne prosesi sonlanmış çocuk proseslere yetim prosesler denir. Bir proses 4 farklı şekilde sonlanabilir.

  1. İşlevini bitirip kendi sonlanmış olabilir.
  2. Başka bir proses tarafından sonlanmış olabilir.
  3. Kullanıcı tarafından sinyal ile sonlandırılmış olabilir.
  4. Bir hata oluşup proses sonlanmış olabilir.

Kategori:Anasayfaİşletim Sistemleri

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Nasıl yardımcı olabilirim?